"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ МӘНШҮК АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
 КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ  ШКОЛА СЕЛА МАНШУК ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

20.11.2018

Қысқамерзімдіжоспар

Пәні:физика

Мектеп: №26орта мектеп

Күні:15.11.2018 жыл

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:Тығыздық

Мұғалімнің аты жөні:Кожабекова Асыл Нуртасовна

Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) 

7.2.2.13 - тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.2.14 –сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:тығыздық анықтамасын білу, өлшем бірліктерін айту.

Көптеген оқушылар істей алады:тығыздықтың формуланы пайдаланып есептерді шығару, мысалдар келтіру.

Кейбір оқушылар істей алады:сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибеде қолдана алу, формуланы қолданып күрделі есептерді шығару

Бағалау  критерийі

1. Тығыздық анықтамасын біледі, өлшем бірліктерін айта алады;

2.  Тығыздықтың формуласынкелтіріп, есептер шығарады, мысалдар айта алады;

3. Тәжірибе жасайды,күрделі есептер шығарады;

Тілдік мақсаттар

 

Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру.

Арнайы пәндік лексика мен терминалогия:

Тығыздық – бұл ............... шама.

Тығыздық – ................... болып табылады.

Тығыздық ........................ әрпімен белгіленеді.

Тығыздықтың өлшем бірлігі .........................

қазақша

орысша

ағылшынша

Тығыздық

Плотность

Density

Масса

Масса

Mass

Көлем

Объем

Volume

Құндылықтарға баулу

 

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Жалпыға бірдей еңбекқоғамы –еңбекке,

шығармашылық өсуіне, ортамен ынтымақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім

алуына баулу.

Пән аралық байланыс

Математика – есептер шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану);

Химия – сұйық және қатты денелерге тәжірибе жасау;

Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.

Алдыңғы білім

Денелердің өзара әрекеттесуі. Масса және денелердің массасын өлшеу.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет

(іс-әрекет)

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

(9 мин)

 

I.Ұйымдастыру кезеңі

1.1Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Тілек айту»  әдісі

Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.

 

1.2    Топқа бөлу  «Таңба» әдісі

I топ - ρ

II топ -V

 

II. Үй тапсырмасын қайталау

 

«Бұлттарды жою»  әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Әрбір оқушы тақтаға шығып бұлтшаны алып сұраққа жауап береді. Ең астында «Күн» тұрады. Балалар күнге жеттіндер, әрдайым осы күндейжарқырап жүріндер.

Қалыптастырушы бағалау

Өте жақсы

 

Жақсы

 

Орташа

 

 

Тақырыпқа арналған физикалық

шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар

 

 

Стикер арқылы

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

(5 мин)

II. Жаңа сабақ

Топтық жұмыс «Сен білесің бе?» әдісі бойынша сабақ түсіндіріледі. Содан соң тотасып оқушылар кітаппен жұмыс жасайды. Бөлінге бөлімдерін қорғапи шығулары керек. Постер

жасайды

Жаңа тақырыпқа арналған сұрақтар беріледі, оқулықпен жұмыс жасайды.

 

Қалыптастырушы бағалау  

Күн- толық түсіндік

                                                 

Бұлт -толықтүсінбедік

 

Оқулық, маркер, стикер

 

 

(7мин)

 

III.«Ой қозғау» әдісі.

Қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау

«Жұмыртқаның тығыздығын  анықтау»        

Стақанға су құйып жұмыртқаны суға саламыз. Жұмыртқасуға батады. ЯҒНИ: Жұмыртқаның тығыздығы судыкінен көп.

  Енді суға1 ас қасықтұз салып жақсылап араластырамыз. Жұмыртқа суға батады. ЯҒНИ: Тұзды судың тығыздығы жұмыртқадан көп.

 

Қалыптастырушы бағалау

Дескриптор

Белгі

Тығыздықтың физикалық мағынасын айта алады.

+

Тығыздықтың формуласына мысалдар келтіріп есептер шығара алады.

+

Тығыздықты табу жолдарына тәжірибе жасай алады.

+

Өлшем бірліктерді СИ-жүйесіне келтіре алады.

+

Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.

 

 

 

 

 

 

 

 


(10 мин)

IV«Кім тапқыр?»әдісі бойынша саралау тапсырмалары деңгей бойынша 2 топқа бірдей беріледі. Уақыт пен жылдамдық ескеріледі.

А) деңгейіТығыздықтың физикалық мағынасын анықтау

 

1.      Заттың тығыздығы деп нені айтамыз?

2.      Заттың тығыздығын қалай анықтауға болады?

3.      Қандай тығыздық бірліктерін білесіңдер?

4.      Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің көлемін қалай есептейді?

1.       

2.      В) деңгейі        Есептер шығару

3.     

№1Металлдың массасы 46,2кг көлемі 8м3. Қандай металдан жасалған?

4.     

№2Бытыраның көлемі  свинец 0,8см3. Массасы қандай?

 

С) деңгейі Тәжірибе жасау

Сүт пен судың тығыздығын мензурка мен таразы көмегі арқылы анықтау.

 

 

Критерий

Дескриптор

Белгі

1.     

Тығыздық анықтамасын біледі, өлшем бірліктерін айта

алады;

2.     

Тығыздықтың формуласын келтіріп, есептер шығарады,

мысалдар айта алады;

3.     

Тәжірибе жасайды, күрделі есептер шығарады.

1.А деңгейінде  тығыздық ұғымын түсіндіре алады.

2. Өлшем бірліктерін анықтай алады.                           

1.В деңгейінде формула қорыта алады.

2. Есептер

шығара алады.

1. С деңгейіндегі

тәжірибе жасай алады.

2.Күрделі есептер шығара алады.

+

 

 

++

 

 

+++

 

 

Есептер жазылған үлестірмелі

кестелер

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

5 мин

Үйге тапсырма: §14. 3.2. – жаттығуды орындап келу.

 

 

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Деңгейі төмен оқушылар: тығыздық ұғымының мағынасын білу, таңбаларын, өлшем бірліктерін айту, ауызша сұрақтар қою;

Деңгейі орта оқушылар: тығыздықтың формуласын түрлендіріп, мысал келтіру арқылы есептер шығару;

Деңгейі жоғары оқушылар:тығыздықты табу жолдарына тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару;

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Тәжірибе жұмысын жасау

кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау.

 

Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?  

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? 

 

 

 

 

Просмотров: 1759


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст