"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ МӘНШҮК АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
 КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ  ШКОЛА СЕЛА МАНШУК ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

19.01.2018

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3.4 Биосфера

 

Мектеп: № 26 орта мектеп

Күні: 18.01.18

Мұғалімнің аты-жөні:Смағұл Манаргүл

Сынып:7 «А»

Қатысқандар  саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның топырақ түрлері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Ø 7.3.4.3 Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;

Ø 7.2.1.1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады;

Ø  7.3.4.4 топырақ ресурстарына баға береді (жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде)

 

 

Сабақ мақсаттары

Ø Қазақстандағы топырақтың таралуы мен түрлерін анықтайды;

 

Жетістік критерийлері

 

Дағдылар:

Білу және түсіну,

қолдану, зерттеушілік дағдылар, талдау, бағалау

ØҚазақстанның топырақ түрлерін анықтайды;

ØҚазақстандағы  топырақтың таралуын зерттейді.

ØТопырақтың түрлерін картосхемаларда жасай алады;

ØҚазақстанның топырақ ресурстарына баға бере алады;

ØАлынған нәтижелерді графикке салып өңдейді;

 

Тілдік мақсаттар

 

Пәндік  лексика және терминология:

топырақ құнарлылығы

топырақ эрозиясы, топырақ мелиорациясы

топырақты қорғау,топырақтық гумус,

топырақтың құнарлы заттары,

топырақ құрылымы,

топырақтың шайылуы,

жер бедері, климат, тірі ағзалар,

жайылымды шамадан тыс пайдалану,

қуаңшылық, жел, нөсер жаңбыр, тығыздалу,

Оқытудың тілдік мақсаты::  Оқылым: Мәтінді оқи отырып Қазақстандағы топырақтың түрлері мен таралуы туралы  зерделейді.

Тыңдалым: Оқушылардың өзара пікір алмасуы.

Айтылым, жазылым: Оқушылар Қазақстандағы топырақ ерекшеліктерін ауызша және жазбаша сипаттайды        

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Қазақстанның топырағы............өйткені.......

Құндылықтарды

дарыту

Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, экология, әдебиет

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта,  презентация

Бастапқы білім

3.4 Биосфера. Топырақ құрамы мен құрылымы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекеттер

 

Ресурстар

Сабақтың басы

- Ұйымдастыру.

-Сәлемдесу.

Үй тапсырмасы:

«Кішкентай құпия»

Шифрды пайдалана отыра сандардың артында жасырылған сөздерді тап.(1 минут)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Д з т о к м г с ы  а қ   е   в   у   ұ   п ч  р

1451417101213(Докучаев)

34169181011(топырақ)

7146148(гумус)

81518 (сұр)

810219(сазды)

Презен/я

Слайд 1

 

Сабақтың ортасы

 

 

«Мюнстенберг» әдісі.

 ючсьқазақстанвлыалылоаынныңыларжфылрларлтопырақывцузлаываралтвтүрлеріваоываорылвар

Сабақтың тақырыбын анықтау.

Оқу мақсаттарымен таныстыру.

 

Слайд 2-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 1.

Оқулық пен атлас картаны пайдаланып таблицаны толтырыңыз:

-Қазақстанның топырақ картасынан оңтүстіктен солтүстікке қарай топырақ түрлерінің өзгеруін анықтаңыз?

-Жергілікті табиғат зонасында қандай топырақ түрлері қалыптасқан?

 

Табиғат зоналары

Топырақтың    

       

типі

Құрылымы

Түсі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау.

 

Бағалау критериі

 

Дескриптор

Қазақстандағы топырақтың  түрлерін және таралуын анықтайды;

Қазақстандағы топырақ түрлерін біледі;

Топырақтың таралу аймақтарын жаза алады;

 

Оқушыларды смайликтермен бағалау.

Слайд 4-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім түсіндірмесі

 

Тапсырма 2.(қолдану)

 

1. Сіздің жергілікті жеріңізде топырақтың қандай типі таралған және оның шаруашылықтағы қызметі қандай?

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2.  Қазақстандағы топырақ түрлерінің таралуын кескін картаға түсіріңіз.

Қалыптастырушы бағалау.

Бағалау критериі

  дескриптор

Топырақ ресурсына баға бере алады;

А)Жергілікті жердегі

топырақтың  типін біледі;

Б)Шаруашылықтағы қызметін  жазады;

Д)Топырақтың таралуы бойынша кескін картаға түсіре алады;

 

Слайд 6-7

 

 

Слайд 8-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 10-11

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма

3.  Топтық жұмыс.Оқушыларға суреттер таратылып беріледі, сол арқылы топырақты пайдаланылу аясын анықтайды.

 

 

 

а) Жерді пайланудың 1 артықшылығы және 1 кемшілігі

Топтар бірін-бірі  бағалайды.

Бағалау критериі

Дескриптор

Топырақтың пайдаланылу аясын анықтайды;

А) кем дегенде 5-уін жазады;

Б) жерді пайдаланудың 1

кемшілігін жазады;

В) жерді пайдаланудың 1

артықшылығын жаза алады;

 

Кері байланыс. «Күн» әдісі.Оқушыларға бұлт пен күн бейнесіндегі стикерлерді  флипчарттарға жабыстырады.

 

 

 Мен көңілдімен.

Көптеген жаңа ақпараттармен таныстым.

 Мен көңілсізбін.

Ақпарат өте көп болды, маған меңгеру қиын болды.

 

Үйге тапсырма.

 «Жер ресурстарының пайдаланылуы.» тақырыбында ой қозғау

 

 

Просмотров: 2888


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст