Қазақ тілі |
Уақыты:20.12.2017ж |
Кабинет:15 |
Сыныбы:3 «А» | ||
Сабақтың тақырыбы |
Қарама-қарсы мағыналы сөздер | ||||
Сабақтың мақсаты |
1. Оқушылардың сөз және оның мағынасы туралы білімдерін тереңдете түсу. Мағынасы қарама - қарсы сөздер туралы жалпы түсінік беру; | ||||
Жұпқа бөлу |
Оқушылар мәндес сөзді тауып жұбын табады. Ойын: "Көршім қайда?"Ақ –қара, алыс -жақын, жоғары- төмен, антоним сөздерді табу) Бір – біріне қарама-қарсы мағыналы сөздерді табу. | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
Ынтымақтастық атмосферасы |
Әрбір адам – досым, сыныптасым, Әрбір ісің – тірлік, тірек, адамдық. Әрбір сөзің – шындық, бірлік, адалдық, Әрбір сабақ – үйрену, оқу, іздену. |
Ұран бойынша оқушылардың психологиялық көңіл-күйін бақылағаннан кейін сабақты бастауға мүмкіндік жасаймын. | |||
Үй тапсырмасын сұрау |
*5 - жаттығу *Жедел сұрақтар | ||||
Қызығушылықты ояту |
Сыныпта қай оқушының бойы ұзын? Сыныпта қай оқушының бойы қысқа? | ||||
Мағынаны тану Жаңа сабақ |
Қ. МырзаӘлінің “Қырсық”өлеңімен сабақты ашу. Сен оған:- Аласа - десең, Ол саған:- биік,- дейді. Сен оған:- Кіші ғой!- десең, Ол саған:- Үлкен!- дейді... **Өлеңде қандай сөздер кездеседі? **Оқушылар өздері ереже шығарады.
Жаңа ақпарат Тілімізде мағыналары бір – біріне қарама - қарсы сөздер болады. Ол сөздер қарама - қарсы мағыналы сөздер деп аталады. Мысалы: алыс - жақын, Ащы - тұщы т. б. Оқулықпен және дәптермен жұмыс. Жаттығуларды орынадату. /Орындаған оқушыларды жетондармен бағалау/ 1-жаттығу Жарық-қараңғы, алыс-жақын, қисық-түзу, қалың-жұқа, жеңу-жеңілу, жасару- қартаю, ұйықтау-ояну, тоңу-жану - Біздің мектебіміз жарық, әдемі. - Атамның ауылы қаламыздан алыс жерде. - Қисық сызықтың екі түрі бар. - Балабақшаға бару үшін Абылайға ерте ұйықтау қажет. Сипаттама бөлімі. ( Кит туралы) 3-жаттығу. - Кішісі –үлкені, үстінде-астында, астына-үстіне, зиянды –пайдалы. Зерттеу бөлімі. 4- жаттығу. Ине, кеме, бүлдірген-олақ. Икемді –олақ. Айжан әр іскеде икемді. Талдау бөлімі. 2- жаттығу. Тәттімін-ащымын. Қарбыз тәтті, қызыл бұрыш ащы. | ||||
Сергіту сәті |
Видео ролик | ||||
Ой толғаныс |
· Ойын: “Мұғалімдер мен оқушылар” Шарты: 2. Суретпен жұмыс: Венн диаграммасы: · Тапсырма. · 1. Қаратпа сөзі бар сөйлем құра. · 2. Қаратпа сөз ортасында келетін сөйлем құра. · 3. Қарама-қарсы мағыналы сөздерге мысал келтір. · 1-топ: · Сөздерді дұрыс орналастыр.(қазақша,орысша) · Қара- чёрный · Ақ-белый · Үлкен-большой · Кіші –маленький · Жоғары – наверху · Төмен - вниз · 2-топ: · Ұзын - длинный · Қысқа- короткий Көп- много Аз-мало Баяу – медленно Тез –быстро Суреттердің атауын ағылшынша ата.
| ||||
Рефлексия |
· «Кім- кімге қарсы»ойынын ойнату. · Шарты: шеңбер жасап тұру, қарама- қарсы тұрған балалар бір - біріне мағынасы қарсы сөздер тауып айтады. Ал бүгін мағынасы қандай сөз туралы білдік? - Олар неліктен мағынасы қарама - қарсы сөздер делінген? | ||||
Үй тапсырмасы |
5-ж,109-бетте |
Күнделіктеріне жазады | |||
Бағалау |
Оқушылардың жинаған житондарымен сабаққа деген ынтасын мадақтай отырып бағалау. |
| |||