Математика
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу. Бөлігі бойынша санды табу
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайтудан алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау,
толықтыру, санның бөлігін табу ережесін үйрету.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, берілген тапсырманы тиянақты орындау, жай бөлшекті жазу калиграфиясын таза,
көркем жазу дағдыларын дамыту;
3. Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: парақшалар, интерактивті тақта
Сабақтың типі: Білім мен дағдысын қалыптастыру
Сабақтың түрі: іздендіру сабағы
Сабақтың барысы:
№ |
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Сабактың мазмұны |
Сабақтың әдіс - тәсілдері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I |
Ұйымдастыру бөлімі |
1 мин |
|
Сәлемдесу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II |
|
10 мин
|
Ауызша есеп.екое(7,2 ),екое(5, 15),екое(20,4),еүоб(14,7),еүоб(25,5),еүоб(16,2) ортақ бөлімге келтіру 1)
Салыстыру
Кері сан құрастыру
4-1 , 6+7 , 1 + 5 , 4 : 2 , 4* 6 , : 9 |
Ауызша есеп | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 мин |
жай бөлшек, аралас сан,алымы, бөлімі,қысқарту,ортақ бөлімге келтіру,салыстыру, |
Ой қозғау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV |
5 мин |
1.Бөлшекті бөлшекке көбейтуді қалай орындаймыз? 2.Бөлшекті натурал санға көбейтуді қалай орындаймыз? 3.Аралас сандарды көбейтуді қалай орындаймыз? 4.Бөлшекке кері санды қалай табамыз? 5.Санның бөлігін қалай табамыз? 6.Жай бөлшектерге бөлу амалын қалай орындаймыз? |
Сұрақ - жауап | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. Жаңа сабақты түсіндіру. 8 мин VI. Жаңа сабақты бекіту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
10 мин |
• 1). Тиін шамамен 6 жыл жасайды.Бұл • қоянның жасауға тиісті жасының -іне тең.Қоян неше жыл жасайды
2). Қант қызылшасының бөлігі қантқа айналады. 12 т қант алу үшін неше тонна қант қызылшасы керек • Тік төртбұрыштың ені 4см, бұл оның ұзындығының - індей. Тік төртбұрыштың периметрін табыңдар. • Бірінші жәшікте 8 алма бар. Бұл екінші жәшіктегінің - індей. Екі жәшікт неше килограмм алма бар. • Марат барлық ақшасының
- іне кітап сатып алғанда , оның 50 тг ақшасы қалды.Алғашқыда Маратта қанша ақша болды? І нұсқа
ІІ нұсқа
|
Қызықты суреттермен берілген есептер, мысалдар, тірексызбалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VII |
Есептер шығару |
6 мин
|
40 бет 1-деңгей №1 2-деңгей №2 3-деңгей №3 |
Оқулықтан тақтада есептер шығару, кеспе парақшалар, өзіндік жұмыстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VIII |
Үйтапсырма-сын беру. |
1 мин |
Үйге тапсырма: №680, 687, 190 бет, §32. (жұптары) |
Түсіндіру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IX |
Қорытынды-лау. Бағалау. |
1 мин |
Оқушылармен әңгімелесу, Мұғалім сөзі |