"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ МӘНШҮК АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
 КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ  ШКОЛА СЕЛА МАНШУК ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

31.01.2018

Бөлім:

Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау – мәдениет

Мектеп: №26 орта

Күні: 23.01.18

Мұғалімнің аты - жөні: Ахамай Б.

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

 Сабақтың тақырыбы

Маған классикалық музыка ұнайды

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

О6. Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу.

Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау.

7.ТБ1.Мәтіндерден жалқы  есімдерді  ажырата білу,  жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану.

Сабақтың мақсаттары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар:

Мәтінді тыңдайды, әрі мұқият оқиды.   Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді.

Көптеген оқушылар:

Мәтінді тыңдайды, әрі мұқият оқиды.  Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді.  Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Мәтінді тыңдайды, әрі мұқият оқиды.  Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді.  Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын

түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтайды.  Мәтіндерден жалқы  есімдерді  ажырата біледі,  жазбаша, ауызша жұмыстарда қолданады.

Бағалау критерийлері

Мәтінді тыңдайды, әрі мұқият оқиды. 

Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізе алады.  Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады.

 Мәтіндерден жалқы  есімдерді  ажырата біледі,  жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Жаңа сөздер: классикалық, дәстүрлі, халық әндері, халық күйлері

 

Пәнаралық байланыс

Музыка, тарих

Құндылықтарды дарыту

Қазақстанның тәуелсіздігі мен Астана

Тарих пен тілдің біртұтастығы

Осыған дейін меңгерілген білім

Мен не үйрендім?

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың   

соңы

5 минут

Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуал орнату.

 «Қара жорға»  биі.

Үй жұмысын тексеру.

«Өрмекшінің торы» оқушылар бір – біріне сұрақтарды қоя, жауап бере отырып, өрмекшінің торын тоқиды.

1.Ғаламторды қазақ тілін оқығанда пайдаланасың ба?

2.Ақпаратты кітапханадан қараған ыңғайлы ма, ғаламтордан қараған ыңғайлы ма? Неге?

3.Онлайн сөздігін пайдалансың ба? 

(«Википедия» ашық энциклопедия сөздігі, «Сөз Ана» электрондық сөздігі, «Ізет тілмаш» сөздігі, «Сөз Көмек» сөздігі.)

4.Сен балаларға арналған қандай сайттарды білесің?

(www.balbulaq.kz сайты,  www.bilimpaz.kz   сайты, www.balalar.ucoz.com  сайты, www.balalaralemi.kz. сайты)

5.Жюль Верн туралы не білесің?

(француз жазушысы, ғылыми – фантастикалық роман жанрының негізін қалаушылардың бірі. )

6.Жюль Верн қай жылы, қай қалада өмірге келген?

7.Филеас Фогг туралы не білесің? Ол кім?

8.Фогг пен Паспартудың сапары неше күнге созылды?

Бейнефильм көрсету арқылы  сабақтың тақырыбын оқушылардың өздеріне

айқындату.     (3минут)

Мәтіналды жұмыс

Айтылым

«Сұрақ - жауап» әдісі.

Критерий:

1.Бейнефильм көре отырып, сабақтың тақырыбын айқындай алады.

2.Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады.

Сұрақтар:                (2 минут)

1.     «Классикалық музыка» дегенді қалай түсінесің?

2.     Қазақ және орыс халқының қандай өлеңдерін білесің?

3.    Қазақтың қандай композиторларын білесің?

4.     Саған қандай халық әндері ұнайды?

Мәтінмен   жұмыс       (3 минут)

Тыңдалым. Оқылым.

«Ойлан– жұптас - бөліс» әдісі.

(Ж.Ж)  4 - тапсырма. Мәтінді тыңда. Мәтінге тақырып қой. Мәтіннен жалқы есімдерді тап.

Білу және түсіну 10 минут

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Критерий:

1.    Мәтінді тыңдайды.

2.     Оқып, түсінгенін айтады.

3.    Мәтіннен жалқы есімдерді табады.

4.    Бар білгенін постерге түсіреді.

Жеке жұмыс: Әрбір оқушы мәтінді жеке дара оқып шығады.

Жұптық жұмыс: Түсінгенін жұбымен бөліседі.

Топтық жұмыс:  Бар білгенін топпен  постерге түсіреді.

Қолдану 8 минут  Постер жасату.

Жоба қорғау       (10минут)

Критерий:

1.Аудиторияда өзін ұстай білуі.

2.Жасаған жұмысының көркемдігі, безендірілуі.

3.Жұмысын қорғай білуі, сөз саптауы.

Жалпыға арналған тапсырма:

Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.

 

Кері байланыс:  «Бас бармақ» тәсілі.

Жеке жұмыс:

1-оқушыға: «Дұрыс, бұрысын» тап.

Оқылым

«Дұрыс, бұрыс» әдісі.

(Ж.ж.) №1 карточка. Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын тексер. Түсіндір.

Критерий:

1.Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын тексере алады.

Ақпарат

Дұ

рыс

Дұ

рыс емес

Қазақ халқы – өнерсүйгіш халық, әрі оның музыкалық мәдениеті өте бай.

 

 

Біржан сал,Ақан сері, Үкілі Ыбырай қазақтың классикалық әндерінің негізін

қаламаған.

 

 

ХІХ ғасырдың екінші жартысында қазақ халқының арасынан көптеген әнші – композиторлар, жырау – жыршылар, ақын – күйшілер шыққан.

 

 

Қазақ халқының ән – музыка мәдениетінің дамуына ешбір тұлға үлес қоспаған.

 

 

Музыка – классикалық музыка, халық әндері, халық күйлері болып бөлінеді.

 

 

Қазақ әндерінің көпшілігі баянның сүйемелдеуімен орындалады.

 

 

Қазақ әндері татулық пен бірлікті, байсалды мінезді, адалдықты насихаттайды.

 

 

Халық күйлері – халықтың тұрмысын, салт – дәстүрін, адамның тағдырын баяндамайды.

 

 

Халық күйлері ұрпақтан – ұрпаққа жеткен.

 

 

2-оқушыға: Сөздерді сәйкестендір.

Оқылым.Айтылым

«Сәйкестендіру» әдісі.

№1карточка. Сөйлем бөліктерін сәйкестендіріп оқы. Сәйкестендірген сөйлеміңді дәптеріңе жаз.

Критерий:

1.Сөйлем бөліктерін сәйкестендіріп оқиды.

2.Сөйлемдерді дәптеріне жазады.

 

1

2

1

Қазақ халқы – өнерсүйгіш халық,

байсалды мінезді,

адалдықты насихат тайды.

2

Біржан

сал,Ақан сері, Үкілі Ыбырай

салт –

дәстүрін, адам

ның

тағдырын баян

дайды.

3

Халық

күйлері – халықтың тұрмысын,

халық

әндері, халық

күйлері

болып бөлінеді.

4

Қазақ

әндері татулық пен бірлікті,

қазақтың

классикалық әндерінің негізін қала-

ған.

5

Музыка – классикалық музыка,

әрі оның музыкалық

мәдениеті өте бай.

 

3-оқушыға : Мәтіннен жалқы есімдерді теріп жазу.

Жазылым

Эссе жазу

Классикалық музыка маған ұнайды

Критерий:

1.Қазақ тіліне тән дыбыстарға көңіл бөлу.

2. Әдемі жазу

3.Кемінде  5-10 сөйлем

 

«Қара жорға» биі

 

 

«Өрмекшінің торы» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнефильм

(ғаламтордан)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постер, маркер стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бас бармақ» тәсілі.

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Классикалық музыка, май шам

 

Рефлексия

5 минут

 

 

 

 

 

Бағалау:

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма:

Рефлексия

 «Ыстық микрафон» әдісі арқылы сұрақ – жауап.

- Сабақ сендерге ұнады ма?

- несімен ұнады?

- классикалық музыканың әсері болды ма?

- сабақтың қай кезеңі ұнады?

Өзін –өзі бағалау

Блоб ағашы

 

6- тапсырма  29 бет

 

«Ыстық микрафон» әдісі.

 

 

 

 

Блоб ағашы

 

Қосымша ақпарат

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың

ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт,қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді

оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын

әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ

жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген

тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп

төндіре ме?

Оқушылар

сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ

барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз.

Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап

беріңіз.

 

 

 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 5464


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст