Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су тіршілік көзі -5 бөлім: |
Мектеп: Мәншүк орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Ахамай Б. | ||||||||||
Күні: 22.11.17 Сынып: 5 |
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Сусыз өмір жоқ | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.Т1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.А6 Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау 5.О6 Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. 5.ТБ1.3 Сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану. | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары
|
Саралау №1 Барлығы: мәтінді мұқият оқиды, әрі тыңдайды. Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттайды. Көбі: Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттайды. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді. Кейбірі: Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттайды. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді. Сан есімдерді дұрыс қолданады. | ||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Саралау №2 Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжай алады. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттай алады. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіре алады. Сан есімдерді дұрыс қолдана алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сөздік Тіршілік –жизнь Бұлт – облако Өмір сүру – жить Мұхит – океан Топырақ –почва Өнеркәсіп – промышленность Үнемдеу – экономить Аштық – голодовка Шөл – суше Сұрауы бар - | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
1) Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана 4) Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Судың да сұрауы бар демекші, судың адам ағзасына әкелер пайдасын білуге үйрету. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, география | ||||||||||
Алдыңғы білім |
Мен не үйрендім? | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 15 минут |
1. Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуал орнату. «Тропикалық жаңбыр» Мақсаты: қызығушылықтарын ояту, дене қимылдарын жасата отырып, түйсіктерін қалыптастыру. Тиімділігі: оқушылардың бір –біріне деген қарым – қатынасы артады. Береке – бірілік орнайды. 2. Сабақтың тақырыбын болжау. Сусыз өмір мен суы бар өмір көріністері бар слайд- шоу арқылы тақырыпқа шығу.
Мәтіналды жұмыс Айтылым (Ж.ж.)1-тапсырма. Судың ерекшелігіне байланысты берілген сөздерден сөз тіркестерін құра. Сын есім түрін ажырат. · Не? (су) · Қандай? (мөлдір, түссіз, ащы, тұщы) · Түрлері (мұхит, өзен, көл, теңіз, қар,мұз, жауын – шашын,бұлт, бұлақ) · Пайдасы (өсімдік, жануарлар, көлік, тазалық, ауызсу) · Зиян заттар (өндіріс қалдықтары, қоқыс, шайынды сулар) Жазылым (Ж.ж.) 2- тапсырма. Суды біз қайда, қалай қолданамыз? Тірек сөздерді пайдаланып, мәтін құра.
Сан есім
Неше? Қанша? Есептік, реттік, Нешінші? Нешеу? жинақтық, бөлшек тік, болжалдық, топтау
|
Көрсетілім | |||||||||
Сабақтың ортасы
Қалыптастырушы бағалау
Ойлау дағдылары ның деңгейі
15 минут
Бекіту кезеңі
Сабақтың соңы
|
Мәтінмен жұмыс: Тыңдалым. Айтылым (Ж.) 3-тапсырма. Саралау №3 Мәтінді тыңда. Рөлге бөліп оқыңдар. Түсінгендеріңді айтыңдар. Критерий: 1.Мәтінді рөлге бөліп оқиды. 2.Түсінгендерін айтады.
Бағалау критерийі: 1. Тірек сөздерді анықтайды 2.Тақырыпты болжайды
Білу және түсіну
Тапсырма. Мәтінді мұқият екі рет тыңдап, 5 тірек сөз бен сөз тіркестерін анықтап, бағдарсыздық бойына жазыңыз. Олардың көмегімен мәтіннің тақырыбын болжап, кластердің ортасына жазыңыз.
Су ауыз су
Энергия Ағза Масару
Эмото
Дескриптор: -мәтін құрауға негіз болатын 5 тірек сөзді анықтайды; -тірек сөздердің көмегімен мәтінге тақырып ұсынады. Жазылым (Ж.ж.) 4- тапсырма. Диалог бойынша «Қос жазба» күнделігін толтыр. Түсіндір.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі Мақсаты: оқушыларға өзара бағалату. Тиімділігі: өзара бағалау дағдысын қалыптастыру.
|
Сөздік
Мәтін surak.szh.kz сайтынан алынды.
| |||||||||
Кері байланыс
4 минут |
Сабақ соңындағы оқушылардың кері байланысы/ рефлексиясы/: «Білім пирамидасы» бойынша сабақта алған білімдерін қысқа үш сөйлеммен жеткізу. 1. Мен не білдім? 2. Маған не қиын болды? 3. Маған не қызықты болды?
|
| |||||||||
Бағалау:
2 минут |
Өзін – өзі бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
|
| |||||||||
Үйге тапсырма: 2 минут |
Саралау №4 Сөздік, ереже 94-95 бет. |
| |||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере спиральді қағидат бойынша күрделендіре отырып, «Ішкі – сыртқы шеңбер», «Сәйкестендіру», «Сұрақ - жауап» және «Визуалды» әдіс арқылы қолдау көрсетпекпін.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Оқушылардың сабақтағы белсенділігіне назар аудару, үлестірмелі карточкалардағы сәйкестендіру және кері байланыс арқылы тексеруді жоспарлап отырмын. Өзін – өзі бағалау. «Бағалау пирамидасы»
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Пәнаралық байланыс
Денсаулық сақтау техно- логиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Өзін – өзі тану География | |||||||||
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
| ||||||||||
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды деп санаймын. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізе алады, себебі тапсырмалар саралануы дұрыс жоспарланып, сабақта оқушылардың бұған дейін меңгерген біліміне жүгіне отырып, оқуды жалғастыруға және мәтіндегі ақпаратты лайықты түрде пайдалануға уәждеу орын алады. Сабақтың басында, оқылым алды кезеңінде, оқушылар мәнмәтіндегі таныс емес сөздердің мағынасын визуалды суреттер арқылы аша алады. Сонымен қатар, сабақта оқылым кезінде және оқығаннан кейінгі жұмыс та құрылымдалды. Жоспарлауымда тақырыпқа шығу барысында - болжау әдісі, оқушылардың оқылым дағдысын дамыту кезеңдерінде, білімдерін бақылауда, кері байланыста –белсенді оқыту әдістері орын алды. Оқушылар оқу мақсатына жетпеген жағдай орын алса, ол уақытты тиімді пайдалана алмауынан деп ойлаймын. Сабақ жоспарынан ауытқулар болады, өйткені оқушылар мұғалімнен көмек күтуі орын алып, өз беттерімен топтық жұмысты бірден ұйымдастыра алмауы әбден ықтимал.
| |||||||||||
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Визуалды» әдіс (сөздік жұмысы)
2: «Ішкі –сыртқы шеңбер» әдісі Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақты ойын түрінде жүргізсе
2: «Мотор» әдісін пайдалану керек еді Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:
2:
| |||||||||||