"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ МӘНШҮК АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
 КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ  ШКОЛА СЕЛА МАНШУК ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

16.02.2018

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары

Мектеп: № 26 ОМ

Күні: 5.02.18 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Балтабаева Б.К.

 

 

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

 

Сабақ тақырыбы

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Сабақтың түрі

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.14  тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

Сабақтың  мақсаты

қысқаша көбейту формулаларын қолданып,  өрнектерді түрлендіреді

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетті, егер:

- қысқаша көбейту формулаларын рационал есептеуде қолдана алады;

- алгебралық өрнектерді ықшамдауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

-өрнекті талдап, тиімді шешу жолын таңдай алады:

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

- қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- қысқаша көбейту формулары;

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

- екі өрнектің қосындысының квадраты;

- екі өрнектің айырмасының квадраты;

- екі еселенген көбейтінді;

- үш еселенген көбейтінді;

- екі өрнектің қосындысының кубы;

- екі өрнектің айырмасының кубы;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы;

- екі өрнектің кубтарының айырмасы;

  Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ;

- берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады;

 

 

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құрмет, ынтымақтастық, оймен ашық бөлісу.

Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыс арқылы жұзеге асады

Пәнаралық байланыстар

 

АКТ қолдану дағдылары

Калькулятормен және интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру

Бастапқы білім

 

Қысқаша көбейту формулаларын біледі және есеп шығаруда қолданады

 

 

 Сабақ

барысы

 

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:

Қоңырау соғылды,

Сабақ басталды.

Тік тұрамыз, иықты түзейміз,

Ашуланамыз, таңғаламыз,күлімдейміз

Және тып-тыңыш орнымызға отырамыз

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысу

Домино стратегиясы:

Финиш. Жауап.

екі өрнектің айырымы мен олардың қосындысының толымсыз квадратының көбейтіндісіне тең.

Старт. Сұрақ.

 Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың

Жауап.

айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.

Сұрақ.

Екі өрнектің қосындысының квадраты

Жауап.

бірінші өрнектің квадраты мен бірінші өрнек пен екінші өрнектің екі еселенген көбейтіндісі және екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.

Сұрақ.

Екі өрнектің айырымының квадраты

Жауабы.

бірінші өрнектің квадраты мен бірінші өрнек пен екінші өрнектің екі еселенген көбейтіндісінің айырымына және екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.

Сұрақ.

Екі өрнектің айырымының кубы

 

Жауап.

бірінші өрнектің кубы минус үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі плюс үш еселенген бірінші өрнекпен екінші өрнектің квадраты

минус екінші өрнектің кубы.

Сұрақ.

Екі өрнектің қосындысының кубы

Жауап.

бірінші өрнектің кубы плюс үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі плюс үш еселенген бірінші өрнекпен екінші өрнектің квадраты плюс екінші өрнектің кубы.

Сұрақ.

Екі өрнектің кубтарының қосындысы осы

Жауап.

екі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісіне тең.

Сұрақ.

Екі өрнектің кубтарының айырымы осы

 

7 қиылған қағаз

жолдар

 

слайд

Сабақтың ортасы

10 мин

«Семантикалық карта»

Оқушылар дұрыс жауап арқылы жасырын сөз табады

Жасырын сөз «Евклид»

 

 

 

А)

В)

С)

D)

Көбейткіштерге жікте:

а2-4у2

(а-4у)(а+4у), 

Б                         

 

(а-4у)2, 

С

 

(а-2у)(а+2у), 

Е     

 

(а+4у)2, 

Р

Көбейткіштерге жікте:

27а3+в3

(3а+в)(9а2- 3ав+в2),

В             

 

(3а-в)2, 

И

(3а-в)(9а2-3а+в2), 

Т                 

(3а- в)(9а+3а2+в), 

Я

Бөлшекті қысқарт: 

       72

__________

  132-112

 

       2

       A

 

  1,5

К

 

      1

М

 

  3

О

Көпмүше түрінде жаз:

(2-х)2

4-4х+х2, 

        Л   

4х2, 

Х

      

4-х2, 

        Ф                

4-2х+х2,

Г   

Көбейткіштерге жікте:

8-12а+6а2-а3

(4-а)3, 

Д              

(4+а)3, 

  Ж            

(2-а)3, 

И              

(2+а)3, 

Н

Көпмүше түріне келтір

(5+х)2

25+10х+х2

Д

25+5х+х2

Ж

5+10х+х2

К

25+2х+х2

П

Физминутка

3 мин

«Қандай керемет!»

 

«Сәйкестендіру алаңы» стратегиясы

Топтық жұмыс

7 мин

формула

Жауабының

Жауабы

 

1

(х+3)2

1

4х2 -9

О

2

х2-16

2

16х2 -40ху+25у2

А

3

(2х-3)(2х+3)

3

(х-4)(х+4)

И

4

81-18х+х2

4

(3у+6х)2

Т

5

(4х-5у)2

5

х2 +

6х+9

Д

6

25х2 –

49у2

6

(9-х)2

Ф

7

9у2 +36ух+36х2

7

(5х-7у)(5х+7у)

Н

Карточкалар

слайд

Деңгейлік тапсырма

Жеке жұмыс

10 мин

«Деңгейлік тапсырма»

   І-деңгей:      

 1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n2-25; ә) 8-m3;

 2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х-2у)2;

                                            ә) (3+в)3;

   І-деңгей:    

  1) Өрнекті ықшамда: (m+2n)3-m3+4n3; 

  2) Есепте: 762 -242 

   ІІІ-деңгей:  

           Теңдеу шешу:   (x+2)(x2-2x+4)-x(x-3)(x+3)=26

 

Карточкалар

слайд

Үй жұмысы

1 мин

Диофант және Евклид туралы мәлімет іздеп реферат жазу

 

Рефлексия

2 мин

 

- мен барлығын білдім, үйрендім (Жасыл тусті)

- маған жұмысты жалғастыру қажет (Сары түсті)

- мен тақырыпты  толық түсінбедім (Қызыл түсті)

 

Бағдаршам

суреті

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бөлінгіштікті дәлеледуде қысқаша көбейту формулалардың қолданысын қарастыру

Тапсырманы марк-схема және бағалау критерийдері арқылы бағалау

Сыныпта жағымды ахуал туғыздыру.

Тапсырмаларды оқушылардың жас ерешеліктеріна сай таңдау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап

беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

Просмотров: 3064


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст