"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ МӘНШҮК АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
 КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ  ШКОЛА СЕЛА МАНШУК ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

05.05.2018

Тақырыбы:

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға

берілген есептер

Күні,айы:   

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.24

Cанның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;

5.5.1.4

Cанның

немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға

арналған есептерді құрастыру және шығару;

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларды

шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз  жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі

дамыта білді

 

Оқушылардың басым

бөлігі:

Тақырып  жайлы түсіктерін

қалыптасыра отырып тақырыптың   өзекті түйінді жерлерін  практикада қолданады

 

 

Кейбір оқушылар:

Топпен жұмыс істеуге үйренеді

 

Сабақ кезеңдері

Сабактың мазмұны

Ресурстар

 Сабақтың басы(2-5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал.

Нұрға бөлену.

 Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу

ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге

қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіп

көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады.

Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу

ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді,

эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды  шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.

Нұр

сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп

күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің 

қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді

және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз  нұр

сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.

Олар нұр мен махаббат құралына айналды.

Одан

әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы,

ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек

жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті,

көзіміз  тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің

басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.

Нұр

бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып,

жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, балаларыңызға,

мұғалімдерге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша 

түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға

толсын.

Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға,

жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын… Ғаламның барлық

түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын… Нұр менің ішімде… Мен

Нұрмын».

Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде  отыра тұрыңыз…

Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем 

сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жаймен көзіңізді ашуға болады.

Рахмет.

Волшебная Композиция «Хрустальная Грусть»

Үй тапсырмасын тексеру

Сабақ

барысында әрбір кезеңге атау беріп отырамыз.

Сұрақтар

мен жауаптарды сәйкестендіру.

 

Т

А

Л

А

П

 

1.      Пайыз дегеніміз не?

2.      Санның 1 % -ын қалай табамыз?

3.      Пайыз сөзі латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?

4.      Пайыз қай ғасырда белгілі болған?

5.      Ақшаны пайызбен есептеген кімдер?

 

Осы сөзге байланысты оқушылардан мақал сұрау мыс: «Талаптыға

нұр жауар»

Сабақтың ортасы (6-40 минут) 

Келесі

кезең «ЕҢБЕК» де аталады.

 Н.Ә. Назарбаев атамыз айтпақшы:  “Әлемнің әміршісі – еңбек. Тек еңбекпен ғана

жеміс өнбек, тек еңбек қана бар қиындықты жеңбек».

 

Е

Ң

Б

Е

К

 

Суреттер арқылы бөлшек сандарды пайызбен жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызықты суреттермен

берілген есептер, мысалдар, тірек сызбалар

Есептер шығару

«Терең ой»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Бұл

кезең «ТЕРЕҢ ОЙ». Бұл кезеңде терең ойлану арқылы есептер

шығару дағдыларынды қалыптастырамыз.

 

 

А)

Сыныпта 30 оқушы бар. Сынып оқушыларының 60%-і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?

 

Шешуі: 

 

Б) Саяжай учаскесінде  320 қызғалдақ өсіп

тұр,оның        15% сары.      

 Қанша сары қызғалдақ бар? Шешуі:         1% қанша қызғалдақ

екенін табайық.     320 : 100 = 3,2.        

Енді 15% неше қызғалдақ    екенін анықтайық.      3,2 • 15 = 48.

Жауабы: саяжайда 48

сары қызғалдақ бар.

 

 

Дескриптор

- есептеу жолдарын анықтайды.

- пайызды жай бөлшек түрінде көрсетеді.

 

Мақал: «Жол жетпеген

жерге, ой жетеді»

 

«Бұзық телефон» ойыны:

Шаттық

шеңберге тұрып бастаушы келесі адам құлағына бір сөз сыбырлайды соңында

бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейін сөзді ауыстырып жіберген

адам анықталады.

Оқулықтан тақтада

есептер шығару, кеспе парақшалар, өзіндік жұмыстар

 

Келесі

кезеңіміз «ҚАНАҒАТ» деп аталады.

 

 Оқулықпен жұмыс:  №836 (1-ші баған)есепті шығару.

Дескриптор

-      

Пайызын табу

алгортмы бойынша есептейді.

-      

 Есептің жауабын табады

 

          

Мыс: «Қанағат – қарын тойғызар»

Сабақтың соңы

 Келесі кезең

«РАҚЫМ».

Формативті

бағалау жүргізіледі.

 

 

4А Бөлім: «Пайыз»

Оқу мақсаты:

5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру

Бағалау критерийі:

Білім алушы

·        

Бөлшектерді пайызға айналдырады

·        

Пайызды бөлшек түрінде жазады

 

Пайыз

5%

10%

25%

60%

Ондық бөлшек

 

 

 

 

Жай бөлшек

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор: Білім алушы

-   пайызды ондық бөлшекке айналдырады;

-  

пайызды жай бөлшекке айналдырады.

 

 

Бағалау кезеңі: «Жан қиналмай

жұмыс бітпес, талап қылмай мұратқа жетпес» (оқушыларды сабақта көрсеткен

білімдеріне қарай бағалау)

 

«Бір минуттық әңгіме» тәсілі

Иен Майлс бойынша

Cабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі.

Рефлексия.  Жетістік баспалдағына өздерін орналастыру

Үй тапсырмасын беру.

Үйге тапсырма: Пайыз

тақырыбына есеп құрастыру

Түсіндіру.

Қорытындылау. Бағалау.

Бүгін қандай тақырыппен таныстық, не

білдік? Сонымен оқушылар сабақ ұнадыма, ұнаса несімен ұнады? Атамыздың бес

асыл ісін математика сабағында да қайталадық:

«Талап,

еңбек,  терең   ой

Қанағат, 

рақым,ойлап  қой

Бес асыл іс

көнсеңіз»

 Абай атамыз «Тегінде адам баласы адам

баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады» деген екен. Олай болса, бізде бір

бірімізден осындай нәрселермен озатын болайық.

Оқушыламен әңгімелесу,  Мұғалім

сөзі

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 1614

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст